Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024. «Xάλκινος» ο Κωνσταντίνος Τζούνης στην κατηγορία F56 στη δισκοβολία

Το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό της δισκοβολίας, στην κατηγορία F56 των Παραολυμπιακών Αγώνων 2024, που διεξάγονται στο Παρίσι κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Τζούνης.

Στην 5η ρίψη του ο Έλληνας αθλητής έστειλε τον δίσκο του στα 41 μέτρα και 32 εκατοστά, επίδοση που του εξασφάλισε την τεράστια διάκριση.

Οι υπόλοιπες προσπάθειές του μετρήθηκαν στα 39.14μ, 39,90μ και 37,87μ, ενώ είχε και δύο άκυρες.

Να σημειωθεί ότι το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος, Κλοντινέι Ντο Σάντος Μπατίστα με 46.86μ και το ασημένιο, ο Ινδός, Γιογκές Κατούνια με 42.22 μέτρα.

«Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη. Θέλω να πω: “Μάνα, τα καταφέραμε”. Ήταν ένας στόχος μου, να γίνω Παραολυμπιονίκης με μετάλλιο. Και ήθελα πρώτα απ’ όλα να αποδείξω στον εαυτό μου, ότι όλα όσα έκανα μετά το Τόκιο, δεν πήγαν χαμένα», είπε συγκινημένος ο Κωνσταντίνος Τζούνης στην κάμερα της ΕΡΤ.

Τζούνης: «Ευχαριστώ Ελλάδα»

«Τέσσερα χρόνια, δεν είναι λίγα. Έκανα πολύ σκληρή δουλειά. Ο αγώνας ήταν πολύ δύσκολος και όλοι ήμασταν κοντά στις επιδόσεις», τόνισε αμέσως μετά την μεγάλη του επιτυχία.

«Είχα άγχος για τις άκυρες βολές, όπως συνέβη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά και οι συνθήκες αυτού του αγώνα, ήταν ιδιαίτερες», συμπλήρωσε.

«Ήρθα με ευρωπαϊκό ρεκόρ, καλύτερο από την επίδοση του αθλητή που πήρε το αργυρό μετάλλιο, αλλά υπήρχε το άγχος και οι ιδιαίτερες συνθήκες», τόνισε επίσης.

«Ήρθε να με δει η οικογένεια μου και ήθελα να τους κάνω υπερήφανους. Ευχαριστώ Ελλάδα», σημείωσε χαρακτηριστικά.

Πηγή αρχικής εικόνας: Glomex

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr