Η εθνική στο μπάσκετ κέρδισε την Αυστραλία 77-71. Ποια είναι τα σενάρια πρόκρισης

Η Εθνική μπορεί να μη διατήρησε τη διαφορά των 19 πόντων, αλλά επικράτησε της Αυστραλίας με 77-71 στην 3η αγωνιστική των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων και περιμένει να δει αν θα προκριθεί ως καλύτερη 3η στα προημιτελικά.

Η Εθνική κατάφερε να κάνει τη νίκη που ήθελε επί της Αυστραλίας με 77-71 και διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση στην οκτάδα των Ολυμπιακών Αγώνων ζωντανές.

Ακόμα και αν το φινάλε κρύβει μια πικρία, μιας και η διαφορά έφτασε ως τους 19 πόντους, αλλά η Εθνική δεν κατάφερε να πάρει το +8 που θα την έφερνε στους προημιτελικούς από σήμερα κιόλας.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις από το πρώτο ημίχρονο της Εθνικής:

Τα σουτ των Γουόκαπ και Καλάθη στο φινάλε δε βρήκαν στόχο, για να χαρίσουν αυτό το πολυπόθητο +8. Πλέον η Ελλάδα θέλει ήττα του Νοτίου Σουδάν από τη Σερβία με 3+ πόντους για να εξασφαλίσει τελικά την πρόκριση ως καλύτερη 3η!

Αυστραλία – Ελλάδα: Ο αγώνας

Ο Αντετοκούνμπο μπήκε, ως συνήθως ορεξάτος. Καλάθης και Γουόκαπ βρήκαν δύο μακρινά σουτ και η Ελλάδα έχτισε μία μικρή διαφορά 5 πόντων (6-11, 4′). Το μόνο που δεν μπόρεσε να ελέγξει στο ξεκίνημα, ήταν το σουτ του Μιλς. Ο πολύπειρος Αυστραλός με δύο δικά του μακρινά σουτ μείωσε σε 14-15, προτού απαντήσει ο Γουόκαπ από την περίμετρο. Ο ρυθμός των Αυστραλών τους βοήθησε να απαντήσουν άμεσα στο +7 της Ελλάδας με ένα ακόμα τρίποντο του ΜακΒέι.

Στα λεπτά ξεκούρασης του Γιάννη η Ελλάδα κρατήθηκε στο προβάδισμα, με τον Γκίντεϊ να μειώνει στον πόντο (24-25, 10′) κερδίζοντας τρεις βολές στο φινάλε της περιόδου. Η επιστροφή του Greek Freak συνοδεύτηκε με ένα ξέσπασμα. Οι γκαρντ της Ελλάδας συνέχισαν να διαβάσουν τις καταστάσεις ιδανικά, ο Γουόκαπ έγινε διψήφιος με ένα ακόμα μακρινό σουτ και ο Γιάννης τελείωσε μια μπάλα στο transition. Η άμυνα έδωσε το έναυσμα με δύο κλεψίματα και το 0-14 σερί οδήγησε στο 24-39 (13′).

Ο Αντετοκούνμπο πήρε… φόρα και έβαλε στο καλάθι τον Λαντέιλ αλλά και όλους τους Αυστραλούς. Η βοήθεια του Μήτογλου και του Γουόκαπ επιθετικά, έκανε την Ελλάδα να… πετάει φωτιές. Ο Μήτογλου πέτυχε έξι σερί, ο Γιάννης έβαλε την Εθνική στο +17 (33-50, 17′) και με τη συμβολή του Παπαγιάννη το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε ως το ημίχρονο.

Η ένταση που είχε στην άμυνά της η Ελλάδα ήταν πραγματικά συγκλονιστική. Με χέρια παντού και την Αυστραλία να μην μπορεί να πλησιάσει εύκολα στη ρακέτα. Το τρίποντο του Γκίντεϊ μείωσε σε 41-57 (23′) και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Αυστραλίας. Ο Λαντέιλ τελείωσε φάσεις στη ρακέτα και το μόνο που κράτησε την Ελλάδα ήταν η άμυνά της, αφού πέρασε περισσότερα από τέσσερα λεπτά «άσφαιρη».

Και έτσι η τελευταία περίοδος ξεκίνησε από νέα βάση, τους 12 πόντους. Με τον σέντερ των «boomers» να συνεχίζει να κάνει ζημιά και τον Ντάνιελς να σκοράρει για τρεις (55-62, 9′), πριν του απαντήσει ο Γιάννης. Ο Μήτογλου όμως δεν είχε απάντηση στον Μιλς (65-69, 35′) και τα τελευταία λεπτά γέμισαν με άγχος τα χέρια. Ο Μιλς μείωσε στους 2 (69-71, 37′), με την Εθνική να προσπαθεί να αντέξει την ώρα που ο Γιάννης πήρε δύο ανάσες στον πάγκο.

Το σουτ του Τολιόπουλου ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόταν η Ελλάδα (69-74, 38′) για να ξεκολλήσει, με τον γκαρντ του Άρη να αποτυγχάνει στην αμέσως επόμενη κατοχή να μας στείλει στο «χρυσό» +8. Το μεγάλο σουτ όμως ήρθε από τον Γουόκαπ για το 70-77 στο έμπα του τελευταίου λεπτού. Και εκεί χάθηκαν οι δύο ευκαιρίες για να έρθει η πρόκριση από σήμερα. Πρώτα με το τρίποντο του Γουόκαπ και έπειτα από το κλέψιμο που έδωσε την κατοχή στην Ελλάδα, το σουτ του Καλάθη βρήκε σίδερο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

Πηγή χαρακτηριστικής εικόνας: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με πληροφορίες από: Gazzetta

Ακολουθήστε την mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr