Δάκρυσε ο Απόστολος Χρήστου κατά την απονομή του ασημένιου μεταλλίου – Θερμή υποδοχή στο Ολυμπιακό Χωριό

Μία ώρα μετά τον τελικό των 200 μ. ύπτιο έγινε η απονομή των μεταλλίων στους τρεις νικητές, με τον Απόστολο Χρήστου να παραλαμβάνει το αργυρό μετάλλιο.

Η απογοήτευση του Χρήστου μετά τον τελικό στα 100 μέτρα ύπτιο, όπου είχε χάσει το χάλκινο μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, είχε πλέον μετατραπεί σε απόλυτη χαρά.

Ο σπουδαίος Έλληνας πρωταθλητής, έχοντας εκπληκτική ψυχολογία, κατάφερε αυτή τη φορά να πάρει το αργυρό μετάλλιο για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου, και να βρεθεί από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε τρεις μέρες.

Η συνέντευξη του αργυρού Ολυμπιονίκη στο Αθηναϊκό Πρακτορείο

«Το μετάλλιο αυτό είναι μία λύτρωση για μένα και ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Είναι μία επιτυχία που ποτέ δεν την είχα φανταστεί, αν και την είχα θέσει σαν στόχο. Ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα», είπε λίγα λεπτά μετά τον θρίαμβο του ο Χρήστου στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων και συνέχισε:

– Το σκεφτόσουν πριν από μέρες αν θα κολυμπήσεις στα 200μ. Ύπτιο. Τελικά «μπήκες» και θριάμβευσες.

«Σήμερα ήταν μία κούρσα που ήξερα ότι μπορώ να διεκδικήσω μετάλλιο. Ήταν μεγάλα ονόματα, αλλά ήταν ευνοϊκό για εμένα το… πεδίο μάχης. Κολύμπησα πάρα πολύ γρήγορα και ο χρόνος μου ήταν πάρα πολύ καλός.

– Ήταν τακτική να ξεκινήσεις πάρα πολύ δυνατά;

«Ναι ήταν τακτική. Ήθελα να περάσω γρήγορα, ούτως ώστε μετά να κρατηθώ και να μην προλάβουν να με περάσουν πολλοί. Τελικά μόνο ο Ούγγρος με πέρασε που είναι πάρα πολύ καλός. Στο τέλος το έχασα λόγω κούρασης».

– Έχεις συνειδητοποιήσει ότι χάρισες στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στην κολύμβηση σε Ολυμπιακούς Αγώνες;

«Δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Αν μου έλεγαν ότι θα πάρω μετάλλιο στα 200μ. δεν θα το πίστευα, αλλά να που κάποια πράγματα έρχονται εκεί που δεν το περιμένεις».

– Τι σημαίνει για εσένα αυτό το μετάλλιο και πού το αφιερώνεις;

«Το μετάλλιο σβήνει κάθε άσχημη στιγμή που είχα μέχρι σήμερα. Το αφιερώνω στην οικογένεια μου και κυρίως στον αδερφό μου που με στηρίζει όλα αυτά τα χρόνια».

Οι δηλώσεις του Απόστολου Χρήστου μετά την απονομή

Θερμή υποδοχή του Χρήστου από την ελληνική αποστολή

Μετά την απονομή, η ελληνική αποστολή τον υποδέχτηκε θερμά στο Ολυμπιακό Χωριό και τον συνεχάρη για το δεύτερο μετάλλιο που έφερε στη χώρα μας, μετά από αυτό του Θοδωρή Τσελίδη στο τζούντο.

Το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης σε πισίνα

Ο Απόστολος Χρήστου, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης στην πισίνα στην ιστορία των Αγώνων, και έγραψε με «χρυσά γράμματα» το όνομά του στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Ο Χρήστου έκανε μία τρομερή κούρσα, παίρνοντας από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Γύρισε στο πρώτο 100άρι σε 55.14, πιο γρήγορα ακόμη κι από το πέρασμα του Ααρον Πίρσολ στο ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει το 2009. Ηταν προφανές ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι και σιγά-σιγά ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, που ήταν έτσι κι αλλιώς το φαβορί του τελικού, μείωσε τη διαφορά και τον προσπέρασε, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο με 1:54.26. Ο Ελληνας πρωταθλητής έδωσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του, τερμάτισε σε 1:54.82, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Σίσκου (1:55.42 από τις 19/6 στο Βελιγράδι) και κράτησε τη δεύτερη θέση, μπροστά από τον Ελβετό Ρόμαν Μιτιούκοφ που πήρε την τρίτη θέση με 1:54.85.

Η Ελλάδα έχει πλέον μετάλλιο στην κολύμβηση!

Με πληροφορίες από: ΑΠΕ-ΜΠΕ, ΕΡΤ

Πηγή χαρακτηριστικής εικόνας: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr